Licensed to Hy-Tek Meet Services       HY-TEK's Meet Manager 4/24/2015 04:12 PM
                        SAA Track & Field Championships                        
                               April 24-25, 2015                               
                          Rhodes College - Memphis,TN                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 10000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 El Rady, Ashley           SR Centre                39:12.82  
  2 Litoff, Ashley            FR Rhodes                39:34.02  
  3 Abuhamdieh, Hibah         JR Berry                 40:56.60  
  4 Dorris, Rachel            JR Berry                 41:02.82  
  5 Thurber, Mikaela          SR Millsaps              41:49.85  
  6 Akin, Emily               SR Centre                42:16.19  
  7 Reynolds, Morgan          FR Birm Southern         42:28.08  
  8 Anderson, Emma            FR Centre                42:33.02  
  9 Justus, Allison           SO Birm Southern         43:09.73  
 10 Alley, Reagan             FR Rhodes                43:34.48  
 11 Pittman, Elise            SO Birm Southern         44:00.57  
 12 Stewart, Leslie           SR Berry                 44:01.48  
 13 Solomon, Melinda          SR Millsaps              44:34.67  
 14 Stryker, Annika           SR Berry                 44:47.63  
 15 Fasano, Susan             SR Millsaps              45:23.28  
 -- ZeeAbrahamsen, Emma       FR Rhodes                     DNF  
 
Event 2  Men 10000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Roberts, Christopher      SO Birm Southern         32:23.90  
  2 Rieskamp, Josh            SR Centre                32:32.26  
  3 Beyerle, Eric             SR Centre                32:32.72  
  4 Fagan, Connor             JR Rhodes                32:51.07  
  5 Stuckey, James            SO Rhodes                33:11.67  
  6 Bortolus, Glen            JR Centre                33:14.89  
  7 Parva, Ben                SR Millsaps              33:18.67  
  8 Noel, Alex                JR Rhodes                33:21.56  
  9 Peifer, Justin            FR Birm Southern         33:21.85  
 10 Newburger, Ken            JR Millsaps              33:57.58  
 11 Polzin, Sam               SO Rhodes                34:01.34  
 12 Shaw, Morgan              SO Rhodes                34:02.41  
 13 Walker, Matt              SO Berry                 34:03.72  
 14 Bevins, Robert            FR Berry                 34:20.24  
 15 Agaro, Ebenezer           SO Berry                 34:45.90  
 16 Jordan, Zack              SR Berry                 35:41.60  
 17 Martin, Sam               SR Millsaps              36:46.48  
 
Event 9  Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Goode, Tiarra             SR Birm Southern            15.04Q +0.0  2 
  2 Galli, Katy               SR Oglethorpe               15.60Q -1.8  1 
  3 Williams, Elasha          FR Rhodes                   16.69q -1.8  1 
  4 Cowan, Amari              SO Centre                   16.80q +0.0  2 
  5 Cowell, Amber             FR Centre                   16.89q -1.8  1 
  6 Curry, Ashley             SO Birm Southern            17.31q +0.0  2 
  7 Geer, Elyssa              JR Rhodes                   17.59q -1.8  1 
  8 Walters, Victoria         SO Hendrix                  17.60q -1.8  1 
  9 Robinson, Markia          JR Birm Southern            18.24  +0.0  2 
 10 Orr, Katie                FR Birm Southern            20.22  +0.0  2 
 
Event 11  Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Yanckello, Sadie          SR Rhodes                   57.15Q  1 
  2 Jordan, Sage              SO Birm Southern            58.81Q  2 
  3 Shute, Karmin             FR Birm Southern            59.21q  1 
  4 Amadi, Victoria           SO Hendrix                  59.40q  1 
  5 Knowles, Halle            JR Birm Southern            59.58q  1 
  6 Temple, Chelsea           SR Rhodes                 1:00.02q  2 
  7 Beard, Katie              FR Hendrix                1:02.47q  2 
  8 Jackson, Mary Margaret    FR Birm Southern          1:02.91q  2 
  9 Chisholm, Brittany        SR Birm Southern          1:05.27   1 
 10 Rincon, Ally              SO Millsaps               1:06.06   2 
 11 Jaffe, Katie              SR Rhodes                 1:06.71   2 
 12 Parker, Dia               JR Oglethorpe             1:07.03   1 
 
Event 12  Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Davison, Jourdon          FR Birm Southern            49.29Q  1 
  2 Jamison, Sam              JR Rhodes                   50.59Q  2 
  3 Graham, Daniel            JR Centre                   50.73q  2 
  4 Morrow, Tristen           FR Centre                   50.84q  1 
  5 Couch, Davis              FR Sewanee                  51.23q  2 
  6 Holloway, Kenny           FR Millsaps                 51.40q  1 
  7 Willis, Malik             SO Oglethorpe               51.64q  1 
  8 Abeles, Zach              SR Sewanee                  52.76q  2 
  9 McCall, Andy              JR Hendrix                  53.87   1 
 10 DuBose, Will              SO Sewanee                  54.71   1 
 11 Notelovitz, William       FR Rhodes                   54.77   2 
 12 Austin, Tyler             FR Hendrix                  55.61   2 
 
Event 13  Women 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Goode, Tiarra             SR Birm Southern            12.31Q +0.0  1 
  2 Hardeman, Brianna         FR Rhodes                   12.42Q +0.0  2  12.413
  3 Fugate, Alice             FR Rhodes                   12.63Q +0.0  3 
  4 Yanckello, Sadie          SR Rhodes                   12.42q +0.0  2  12.415
  5 Dixon, Jothani            SO Birm Southern            12.65q +0.0  2  12.643
  6 Shute, Karmin             FR Birm Southern            12.65q +0.0  3  12.646
  7 Morton, Marqueisha        FR Birm Southern            12.72q +0.0  3 
  8 Brunson, Claudia          SO Millsaps                 12.88q +0.0  1 
  9 Johnson, Tiatjah          JR Hendrix                  12.89  +0.0  2  12.884
 10 Duncan, Dierdre           SR Oglethorpe               12.89  +0.0  1  12.886
 11 McGruder-Barbee, Milan    FR Birm Southern            13.05  +0.0  3 
 12 Atwater, Aisha            SR Oglethorpe               13.08  +0.0  1  13.072
 13 Temple, Chelsea           SR Rhodes                   13.08  +0.0  1  13.080
 14 Lyon, Anastasia           SO Centre                   13.17  +0.0  2 
 15 Appel, Natalie            FR Centre                   13.47  +0.0  2 
 16 Bolin, Cammie Jo          JR Centre                   13.67  +0.0  3 
 17 Zankman, Melissa          FR Sewanee                  14.08  +0.0  3 
 18 Lyerly, Haley             SO Sewanee                  14.37  +0.0  2 
 19 Najmabadi, Jordan         FR Sewanee                  15.12  +0.0  1 
 20 Dickens, Ricca            SR Sewanee                  15.73  +0.0  1 
 
Event 14  Men 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Phillips, Jeremy          SR Rhodes                   10.88Q +0.0  1 
  2 Brown, Cortez             JR Sewanee                  11.17Q +0.0  2 
  3 Branch, Rubyn             SO Centre                   11.33Q -0.2  3 
  4 Gotell, Sidarius          SO Birm Southern            11.19q +0.0  2 
  5 Kadesky, Andrew           JR Rhodes                   11.38q +0.0  1 
  6 Davison, Jourdon          FR Birm Southern            11.40q -0.2  3 
  7 Plemons, Nathaniel        SO Rhodes                   11.45q +0.0  2 
  8 Hollie, Jalon             SO Birm Southern            11.53q +0.0  1 
  9 Morrow, Tristen           FR Centre                   11.56  +0.0  1 
 10 Grant, Shaquille          SO Hendrix                  11.61  +0.0  2 
 11 Jones, Quentin            SR Sewanee                  11.63  +0.0  2  11.622
 11 Allen, Sam                SO Rhodes                   11.63  -0.2  3  11.622
 13 Washington, LaCharles     JR Millsaps                 12.00  -0.2  3 
 14 Murphy, Kirk              SO Sewanee                  12.09  -0.2  3 
 15 Yu, Michael               SR Centre                   12.24  -0.2  3 
 16 Kelly, Raford             FR Oglethorpe               12.42  +0.0  1 
 17 Thomas, William           SO Sewanee                  12.49  +0.0  2 
 18 Ferdinand, Chaz           SO Birm Southern            12.56  +0.0  1 
 
Event 17  Women 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Yanckello, Sadie          SR Rhodes                 1:06.87Q  1 
  2 Cowell, Amber             FR Centre                 1:09.67Q  2 
  3 Williams, Elasha          FR Rhodes                 1:09.70q  2 
  4 Moore, Emma               FR Birm Southern          1:11.36q  1 
  5 Walters, Victoria         SO Hendrix                1:13.06q  1 
  6 Puymartin, L'Or           SO Sewanee                1:13.87q  2 
  7 Jackson, Mary Margaret    FR Birm Southern          1:14.33q  1 
  8 Beard, Katie              FR Hendrix                1:14.93q  2 
  9 Cowan, Amari              SO Centre                 1:18.51   2 
 10 Orr, Katie                FR Birm Southern          1:23.23   1 
 
Event 18  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Willis, Malik             SO Oglethorpe               57.78Q  2 
  2 Jamison, Sam              JR Rhodes                   57.97Q  1 
  3 Ramirez, Matthew          SO Hendrix                  58.31q  1 
  4 Pataky, Victor            JR Centre                   58.44q  1 
  5 Brooks-Carter, Jaylen     FR Birm Southern            59.08q  1 
  6 Hayes, Allen              FR Centre                   59.32q  2 
  7 Wright, Connor            JR Birm Southern          1:00.22q  2 
  8 Yocum, Seth               SO Centre                 1:00.89q  2 
  9 Thornton, Cole            SO Rhodes                 1:01.19   2 
 10 Crall, Daniel             FR Centre                 1:02.06   1 
 11 Patton, Joshua            SR Birm Southern          1:02.72   1 
 12 Hess, Thomas              FR Millsaps               1:03.96   2 
 13 Jordan, Zack              SR Berry                  1:14.76   1 
 
Event 19  Women 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Goode, Tiarra             SR Birm Southern            25.12Q  0.1  1 
  2 Shute, Karmin             FR Birm Southern            26.18Q  0.5  3  26.173
  3 Yanckello, Sadie          SR Rhodes                   26.21Q  1.0  2 
  4 Fugate, Alice             FR Rhodes                   26.18q  0.5  3  26.176
  5 Hardeman, Brianna         FR Rhodes                   26.45q  1.0  2 
  6 Jordan, Sage              SO Birm Southern            26.63q  1.0  2 
  7 Dixon, Jothani            SO Birm Southern            26.69q  0.5  3 
  8 Temple, Chelsea           SR Rhodes                   26.72q  0.1  1 
  9 McGruder-Barbee, Milan    FR Birm Southern            27.08   0.1  1 
 10 Johnson, Tiatjah          JR Hendrix                  27.41   1.0  2 
 11 Lyon, Anastasia           SO Centre                   27.71   0.5  3 
 12 Brunson, Claudia          SO Millsaps                 28.39   0.1  1 
 13 Hughes, Ciaira            SO Oglethorpe               28.78   1.0  2 
 14 Bolin, Cammie Jo          JR Centre                   29.15   0.5  3 
 15 Appel, Natalie            FR Centre                   29.30   0.5  3 
 16 Lyerly, Haley             SO Sewanee                  29.42   1.0  2 
 17 Sexton, Sami              SO Hendrix                  29.54   0.1  1 
 18 Parker, Dia               JR Oglethorpe               29.91   0.1  1 
 19 Zankman, Melissa          FR Sewanee                  30.09   1.0  2 
 20 Brice, Kelly              SO Hendrix                  30.38   1.0  2 
 21 Najmabadi, Jordan         FR Sewanee                  31.72   0.5  3 
 22 Dickens, Ricca            SR Sewanee                  35.62   0.5  3 
 
Event 20  Men 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Phillips, Jeremy          SR Rhodes                   22.35Q +0.0  1 
  2 Davison, Jourdon          FR Birm Southern            22.78Q -1.4  3 
  3 Branch, Rubyn             SO Centre                   22.80Q  1.6  2 
  4 Jamison, Sam              JR Rhodes                   23.10q +0.0  1 
  5 Hollie, Jalon             SO Birm Southern            23.16q +0.0  1 
  6 Kadesky, Andrew           JR Rhodes                   23.36q  1.6  2 
  7 Morrow, Tristen           FR Centre                   23.38q +0.0  1 
  8 Brown, Cortez             JR Sewanee                  23.47q -1.4  3 
  9 Willis, Jamal             SO Oglethorpe               23.81   1.6  2 
 10 Mose, Jibreel             JR Birm Southern            23.88  -1.4  3 
 11 Graham, Daniel            JR Centre                   23.91   1.6  2 
 12 Campbell, Cedric          SO Birm Southern            24.09  +0.0  1 
 13 Gotell, Sidarius          SO Birm Southern            24.40  -1.4  3 
 14 Jones, Quentin            SR Sewanee                  24.44   1.6  2 
 15 Yu, Michael               SR Centre                   24.48  +0.0  1 
 16 bush, justin              FR Oglethorpe               24.76  +0.0  1 
 17 Murphy, Kirk              SO Sewanee                  25.13  -1.4  3 
 18 Budde, Kyle               FR Hendrix                  25.26  -1.4  3 
 19 Thomas, William           SO Sewanee                  26.12   1.6  2 
 
Event 21  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Ellis, Hannah             SR Centre                11:36.29  
  2 Ferro, Danielle           SO Berry                 11:40.92  
  3 Palmer, Cristin           SR Centre                12:00.36  
  4 Hayden, Ellery            FR Rhodes                12:08.74  
  5 Sweat, Cayce              SO Rhodes                12:31.49  
  6 Moore, Emma               FR Birm Southern         12:47.01  
  7 Wehby, Nancy-Margaret     JR Rhodes                13:23.40  
  8 Jackson, Mary Margaret    FR Birm Southern         13:29.56  
  9 white, rebecca            FR Oglethorpe            14:51.19  
 10 flores, cinthia           FR Oglethorpe            15:08.64  
 
Event 22  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pataky, Victor            JR Centre                 9:32.80  
  2 McOmber, Timothy          SO Birm Southern          9:36.47  
  3 Harris, Kyle              JR Berry                  9:39.49  
  4 Allen, Jared              JR Millsaps               9:50.84  
  5 Hartline, Jake            JR Rhodes                 9:56.82  
  6 Wild, Scotty              SR Birm Southern         10:01.83  
  7 Beyerle, Eric             SR Centre                10:05.20  
  8 Beno, Andrew              SR Rhodes                10:40.36  
  9 Monks, Conor              SO Rhodes                10:50.36  
 10 Jordan, Zack              SR Berry                 10:51.12  
 11 Redden, Jourdan           SO Sewanee               10:58.02  
 12 Sullivan, Cameron         FR Birm Southern         11:10.23  
 13 Mauer, Colin              FR Oglethorpe            11:33.45  
 
Event 29  Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Hayhurst, Sarah           FR Centre                   3.33m   10-11.00 
     2.13 2.28 2.43 2.58 2.73 2.88 3.03 3.18 3.33 3.48 
        P    P    P    P    P    P    O    O    O  XXX 
  2 Pryor, Haley              JR Rhodes                   3.33m   10-11.00 
     2.13 2.28 2.43 2.58 2.73 2.88 3.03 3.18 3.33 3.48 
        P    P    P    P    P    P    O   XO    O  XXX 
  3 Geer, Elyssa              JR Rhodes                   3.03m    9-11.25 
     2.13 2.28 2.43 2.58 2.73 2.88 3.03 3.18 
        P    P    P   XO    O    O    O  XXX 
  4 DeWine, Harper            SO Birm Southern            3.03m    9-11.25 
     2.13 2.28 2.43 2.58 2.73 2.88 3.03 3.18 
        P    P    P    P    O    O  XXO  XXX 
  5 Yockey, Caitlin           SO Centre                   2.88m    9-05.25 
     2.13 2.28 2.43 2.58 2.73 2.88 3.03 
        P    P    P    O    O    O  XXX 
  6 Paolini, Mikayla          JR Centre                   2.88m    9-05.25 
     2.13 2.28 2.43 2.58 2.73 2.88 3.03 
        P    P    O    O   XO   XO  XXX 
  7 Shorten, Kayla            SO Rhodes                   2.73m    8-11.50 
     2.13 2.28 2.43 2.58 2.73 2.88 
        P    P   XO    O    O  XXX 
  8 Scott, Shelby             SR Rhodes                   2.58m    8-05.50 
     2.13 2.28 2.43 2.58 2.73 
        O    O    O    O  XXX 
  9 Holderman, Megan          JR Centre                   2.43m    7-11.50 
     2.13 2.28 2.43 2.58 
        O    O    O  XXX 
 10 Brice, Kelly              SO Hendrix                  2.28m    7-05.75 
     2.13 2.28 2.43 
        O    O  XXX 
 11 Cundiff, Mary             JR Centre                   2.28m    7-05.75 
     2.13 2.28 2.43 
       XO   XO  XXX 
 -- Atwater, Aisha            SR Oglethorpe                  NH            
     2.13 2.28 
        P  XXX 
 -- Sexton, Sami              SO Hendrix                     NH            
     2.13 
      XXX 
 
Event 30  Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Duggan, Ivy               JR Centre                   4.24m   13-11.00 
     3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.79 3.94 4.09 4.24 4.37 
        P    P   XO    O    O    O    O  XXO   XO  XXX 
  2 Kadesky, Andrew           JR Rhodes                   4.09m   13-05.00 
     3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.79 3.94 4.09 4.24 
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  3 Yocum, Seth               SO Centre                   3.94m   12-11.00 
     3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.79 3.94 4.09 
        P    P    O    O    O    O    O  XXX 
  4 Toney, Isaac              JR Centre                   3.94m   12-11.00 
     3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.79 3.94 4.09 
        P    P    P    P    O    O  XXO  XXX 
  5 Campbell, David           FR Birm Southern            3.79m   12-05.25 
     3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.79 3.94 
        P    P    P    P    O    O  XXX 
  6 Orr, Stephen              SO Centre                   3.79m   12-05.25 
     3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.79 3.94 
        P    P    P    O    O   XO  XXX 
  7 Marshall, Bryce           FR Centre                   3.79m   12-05.25 
     3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.79 3.94 
        O    O   XO   XO    O  XXO  XXX 
  8 Grim, Lucas               SR Rhodes                   3.64m   11-11.25 
     3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.79 
        P    P    P    O    O  XXX 
  9 Walters, Thomas           SR Sewanee                  3.34m   10-11.50 
     3.04 3.19 3.34 3.49 3.64 3.79 
        P    P   XO    P    P  XXX 
 
Event 31  Women Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hardeman, Brianna         FR Rhodes                   5.65m   1.3  18-06.50 
     5.22m(0.8) 5.04m(1.2) 5.65m(1.3) 4.99m(1.9) 5.23m(1.6) 5.40m(1.0)
  2 Temple, Chelsea           SR Rhodes                   5.14m   1.8  16-10.50 
     5.11m(1.8) 5.00m(2.7) 5.11m(0.3) 4.79m(0.8) 5.11m(1.9) 5.14m(1.8)
  3 Bolin, Cammie Jo          JR Centre                   5.13m   1.8  16-10.00 
     4.94m(0.9) 5.13m(1.8) 5.10m(1.7) 4.95m(1.2) 5.12m(1.6) FOUL     
  4 Orth Becker, Brandy       SO Centre                   5.08m   1.5  16-08.00 
     5.08m(1.5) FOUL      5.07m(1.4) 4.78m(2.0) 4.94m(1.0) 5.08m(+0.0)
  5 Lyon, Anastasia           SO Centre                   4.98m   1.9  16-04.25 
     FOUL      4.98m(1.9) 4.85m(+0.0) 4.37m(1.8) 4.75m(1.9) 4.87m(0.2)
  6 McGruder-Barbee, Milan    FR Birm Southern            4.95m   1.1  16-03.00 
     4.51m(2.3) FOUL      4.95m(1.1) 4.78m(1.9) 4.77m(1.3) 4.61m(1.6)
  7 Knowles, Halle            JR Birm Southern            4.91m   2.3  16-01.50 
     4.57m(1.3) 4.08m(1.1) 4.41m(0.3) 4.74m(2.5) 4.91m(2.3) 4.56m(1.2)
  8 Boss, Alex                JR Rhodes                   4.74m   1.6  15-06.75 
     4.60m(2.3) 4.74m(1.6) FOUL      4.54m(1.0) FOUL      FOUL     
  9 Harrison, Hannah          SO Centre                   4.41m   0.4  14-05.75 
     4.41m(0.4) 3.93m(1.8) 4.14m(2.2) 4.27m(1.7) 4.37m(1.4) 4.20m(1.2)
 10 Amberson, Alyssa          SO Birm Southern            4.33m   2.0  14-02.50 
     FOUL      FOUL      4.33m(2.0)         
 11 Myers, Lydia              FR Centre                   4.17m   3.0  13-08.25 
     4.11m(3.0) 4.17m(3.0) 4.05m(1.9)         
 12 Chisholm, Brittany        SR Birm Southern            3.90m   2.1  12-09.50 
     FOUL      3.83m(0.2) 3.90m(2.1)         
 13 Orr, Katie                FR Birm Southern            3.49m   1.5  11-05.50 
     FOUL      FOUL      3.49m(1.5)         
 -- Geer, Elyssa              JR Rhodes                    FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 -- LaMonica, Sara            SO Rhodes                    FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL              
 
Event 32  Men Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Phillips, Jeremy          SR Rhodes                   6.86m   1.7  22-06.25 
     6.58m(1.6) 6.58m(1.2) 6.45m(1.7) 6.72m(2.6) 6.86m(1.7) 6.73m(1.1)
  2 Prater, Dallas            SO Millsaps                 6.69m   1.3  21-11.50 
     6.48m(1.4) 6.32m(1.8) 6.37m(1.6) FOUL      6.69m(1.3) FOUL     
  3 Eason, Robert             FR Rhodes                   6.49m   2.3  21-03.50 
     FOUL      6.49m(2.3) 6.31m(1.5) 5.99m(1.2) FOUL      6.18m(3.6)
  4 Grant, Shaquille          SO Hendrix                  6.26m   1.9  20-06.50 
     5.79m(1.2) 6.09m(2.0) 6.26m(1.9) 5.34m(2.4) 6.08m(1.7) 5.97m(2.3)
  5 Piedrahita, Blake         SR Rhodes                   6.24m   1.2  20-05.75 
     5.97m(1.6) 6.12m(1.2) 6.24m(1.2) 6.08m(1.6) FOUL      6.21m(0.2)
  6 Lewis, Scott              SO Birm Southern            6.16m   1.1  20-02.50 
     6.16m(1.1) FOUL      6.13m(2.0) FOUL      FOUL      6.06m(1.1)
  7 Luedke, Ben               FR Hendrix                  6.16m   1.9  20-02.50 
     FOUL      6.16m(1.9) 5.87m(0.5) 5.63m(1.2) PASS      PASS     
  8 Brooks-Carter, Jaylen     FR Birm Southern            6.07m   1.9  19-11.00 
     6.07m(1.9) 6.01m(2.1) FOUL      5.92m(1.3) FOUL      FOUL     
  9 Decindis, Michael         SO Rhodes                   6.02m   2.1  19-09.00 
     FOUL      6.02m(2.1) 5.92m(1.6) 5.99m(1.6) 5.76m(1.4) 5.59m(1.6)
 10 Willis, Malik             SO Oglethorpe               5.91m   1.3  19-04.75 
     5.91m(1.3) FOUL      5.73m(1.4)         
 11 Campbell, Cedric          SO Birm Southern            5.91m   2.3  19-04.75 
     5.91m(2.3) 5.65m(1.9) FOUL              
 12 Allen, Sam                SO Rhodes                   5.83m   1.7  19-01.50 
     FOUL      5.83m(1.7) FOUL              
 13 Mose, Jibreel             JR Birm Southern            5.71m   2.6  18-09.00 
     5.52m(1.0) 5.71m(2.6) FOUL              
 14 Charmant, Herby           JR Centre                   5.39m   1.3  17-08.25 
     5.21m(0.9) FOUL      5.39m(1.3)         
 15 Brooks, Nehemiah          FR Birm Southern            4.98m   1.7  16-04.25 
     FOUL      4.98m(1.7) 4.21m(1.6)         
 
Event 37  Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Robinson, Earen           FR Birm Southern           44.03m     144-05 
      38.71m  FOUL  42.51m  42.97m  PASS  44.03m
  2 Nelson, Amy               SR Sewanee                 40.73m     133-07 
      40.73m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  39.49m
  3 Johnson, Jenna            SR Millsaps                40.55m     133-00 
      FOUL  40.18m  40.55m  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Ustinovich, Amber         SR Centre                  39.80m     130-07 
      39.80m  34.58m  FOUL  FOUL  FOUL  38.75m
  5 Curry, Kira               SO Rhodes                  38.65m     126-10 
      FOUL  FOUL  37.23m  35.60m  38.65m  FOUL
  6 McCormick, Riley          SO Centre                  37.36m     122-07 
      35.33m  35.05m  FOUL  37.36m  FOUL  36.17m
  7 Builta, Emory             SO Birm Southern           36.80m     120-09 
      FOUL  FOUL  35.73m  FOUL  36.80m  FOUL
  8 Crump, Allie              JR Birm Southern           34.82m     114-03 
      34.82m  29.45m  32.34m  32.45m  32.10m  FOUL
  9 Leachman, Aja             FR Centre                  34.28m     112-06 
      FOUL  34.15m  FOUL  34.28m  FOUL  FOUL
 10 Krause, Mariko            JR Rhodes                  31.42m     103-01 
      31.42m  30.98m  30.47m         
 11 Wagener, Bonny            JR Oglethorpe              30.32m      99-06 
      30.32m  30.26m  FOUL         
 12 Morgan, Tori              JR Millsaps                25.74m      84-05 
      FOUL  25.74m  FOUL         
 
Event 38  Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Snow, Michael             SO Birm Southern           48.09m     157-09 
      FOUL  44.54m  FOUL  45.69m  48.09m  47.86m
  2 Killebrew, Clayton        SO Millsaps                47.29m     155-02 
      45.58m  47.29m  FOUL  44.29m  FOUL  FOUL
  3 Arey, Ryan                SR Centre                  43.99m     144-04 
      FOUL  43.79m  43.99m  FOUL  FOUL  41.97m
  4 Suber, Tej                FR Rhodes                  42.44m     139-03 
      42.44m  41.14m  FOUL  39.07m  FOUL  40.01m
  5 Dotson, J.D.              FR Centre                  41.53m     136-03 
      38.54m  41.53m  38.25m  FOUL  39.79m  41.42m
  6 Williams, Jay             SO Birm Southern           40.82m     133-11 
      FOUL  40.82m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Stearman, Stephen         SO Hendrix                 39.75m     130-05 
      38.82m  FOUL  37.08m  39.75m  FOUL  38.15m
  8 Piedrahita, Blake         SR Rhodes                  38.35m     125-10 
      37.15m  37.60m  38.35m  37.24m  31.85m  FOUL
  9 Duggan, Ivy               JR Centre                  31.93m     104-09 
      29.84m  FOUL  31.93m  PASS  PASS  PASS
 10 Payton, Raleigh           SO Birm Southern           31.57m     103-07 
      28.93m  31.57m  FOUL         
 11 King, Josh                JR Centre                  27.85m      91-04 
      FOUL  FOUL  27.85m         
 
Event 41  Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Duncan, Dierdre           SR Oglethorpe              12.35m   40-06.25 
      11.87m  FOUL  12.35m  11.72m  12.02m  12.33m
  2 Curry, Kira               SO Rhodes                  12.18m   39-11.50 
      11.68m  11.86m  11.55m  12.18m  11.13m  10.67m
  3 Robinson, Earen           FR Birm Southern           11.45m   37-06.75 
      10.99m  10.92m  10.06m  FOUL  10.63m  11.45m
  4 Leachman, Aja             FR Centre                  10.86m   35-07.75 
      10.86m  10.14m  9.90m  10.22m  FOUL  FOUL
  5 Builta, Emory             SO Birm Southern           10.65m   34-11.25 
      9.27m  10.65m  9.84m  FOUL  10.28m  10.35m
  6 Ustinovich, Amber         SR Centre                  10.50m   34-05.50 
      9.70m  9.84m  10.11m  10.10m  9.88m  10.50m
  7 Geer, Elyssa              JR Rhodes                  10.39m   34-01.25 
      9.82m  10.39m  10.20m  10.08m  9.98m  10.05m
  8 McCormick, Riley          SO Centre                  10.16m   33-04.00 
      10.09m  10.00m  10.16m  FOUL  9.96m  9.66m
  9 Wagener, Bonny            JR Oglethorpe               9.91m   32-06.25 
      9.79m  9.48m  9.55m  9.91m  9.82m  FOUL
 10 Martin, Madison           FR Hendrix                  9.47m   31-01.00 
      9.47m  9.40m  8.88m         
 
Event 42  Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Snow, Michael             SO Birm Southern           14.61m   47-11.25 
      13.19m  14.61m  FOUL  14.10m  13.94m  14.58m
  2 Stearman, Stephen         SO Hendrix                 14.25m   46-09.00 
      14.02m  FOUL  13.88m  13.99m  14.25m  14.24m
  3 Suber, Tej                FR Rhodes                  13.87m   45-06.25 
      13.87m  13.11m  13.84m  13.65m  13.56m  FOUL
  4 Killebrew, Clayton        SO Millsaps                13.84m   45-05.00 
      FOUL  13.84m  13.75m  FOUL  13.10m  13.35m
  5 King, Josh                JR Centre                  13.35m   43-09.75 
      FOUL  12.42m  13.35m  FOUL  FOUL  13.22m
  6 Lincoln, Jared            SO Hendrix                 13.19m   43-03.25 
      12.76m  13.00m  13.19m  12.89m  FOUL  12.92m
  7 Arey, Ryan                SR Centre                  13.07m   42-10.75 
      13.07m  FOUL  12.69m  12.97m  12.81m  FOUL
  8 Scott, Lonnie             JR Sewanee                 13.00m   42-08.00 
      12.05m  12.12m  13.00m  11.62m  11.60m  12.24m
  9 Dotson, J.D.              FR Centre                  12.71m   41-08.50 
      12.36m  FOUL  12.69m  12.71m  12.62m  FOUL
 10 West, Chauncy             SO Birm Southern           12.55m   41-02.25 
      12.55m  11.69m  FOUL         
 11 Brooks-Davis, Elijah      FR Sewanee                 11.99m   39-04.00 
      11.99m  FOUL  FOUL         
 12 Robinson, Elbert          FR Birm Southern           10.86m   35-07.75 
      10.86m  10.60m  10.73m         
 13 Payton, Raleigh           SO Birm Southern            9.89m   32-05.50 
      9.89m  9.72m  9.74m         
 14 Williams, Jay             SO Birm Southern            9.80m   32-02.00 
      FOUL  9.80m  FOUL           
 15 wyche, devante            FR Oglethorpe               8.20m   26-11.00 
      8.20m  7.67m  7.94m         
 
                    Women - Team Rankings - 6 Events Scored
===============================================================================
    1) Centre                      79        2) Rhodes                     69   
    3) Birm Southern               39        4) Berry                      19   
    5) Oglethorpe                  10        5) Millsaps                   10   
    7) U. of the South              8                                           
 
                     Men - Team Rankings - 6 Events Scored
===============================================================================
    1) Centre                      71        2) Rhodes                     56   
    3) Birm Southern               52        4) Millsaps                   28   
    5) Hendrix                     20        6) Berry                       6   
    7) U. of the South              1