IHSAA BOYS SPLITS

June 5, 2010

 

**note the following splits are automatic timing splits. They are unofficial. The final time

might be off by a hundredth of a second just because Im not reading them as perfectly

as the official results finishlynx photo.

 

**post-meet if your splits are not listed below and you really want to know your splits,

send an email to jimkaiser@mindspring.com telling me which team or person and the event,..

I will try to email you back the splits within a couple days.

 

 

 

4x400 Meter Relay ---

**because the first exchange is on a stagger & NOT the main finishline,the only splits

available for FAT timing is the 3rd & 4th legs.

 

HEAT ONE ---

South Bend Washington leg 1 & 2 combined (1:40.68), leg 3 (50.89), leg 4 (48.97) === 3:20.53

Warren Central leg 1 & 2 combined (1:41.01), leg 3 (52.17), leg 4 (49.67) === 3:22.84

South Bend Adams leg 1 & 2 combined (1:42.09), leg 3 (50.24), leg 4 (50.83) === 3:23.15

 

HEAT TWO ---

Pike leg 1 & 2 combined (1:41.76), leg 3 (49.60), leg 4 (48.80) === 3:20.16

Zionsville leg 1 & 2 combined (1:41.15), leg 3 (50.30), leg 4 (49.67) === 3:21.10

 

HEAT THREE ---

Fort Wayne Snider leg 1 & 2 combined (1:37.90), leg 3 (50.57), leg 4 (47.86) === 3:16.32

Lawrence Central leg 1 & 2 combined (1:38.61), leg 3 (49.46), leg 4 (48.40) === 3:16.46

Fort Wayne Northrup leg 1 & 2 combined (1:40.14), leg 3 (49.05), leg 4 (48.22) === 3:17.40

Lowell leg 1 (51.45), leg 2 (48.06), leg 3 (49.28), leg 4 (48.97) === 3:17.74 (able to get 4 splits because they started in lane 1)

Ben Davis leg 1 & 2 combined (1:39.89), leg 3 (48.79), leg 4 (49.21) === 3:17.87

 

 

 

 

3200 Meter Run --- Finals

 

Futsum Zeinasellassie 2:19.55, 2:21.28, 2:21.56, 2:03.60 === 9:05.98 (final lap- 58.28)

Tyler Byrne 2:19.06, 2:21.06, 2:22.10, 2:05.80 === 9:08.00

Alejandro Arroyo yamin 2:18.60, 2:21.45, 2:21.80, 2:06.57 === 9:08.41

 

 

800 Meter Run --- Finals

 

HEAT ONE ---

Mitchell Dutton 58.42, 56.82 === 1:55.24

Jack Favorite 59.19, 58.82 === 1:58.00

Dan Porter 59.66, 58.41 === 1:58.07

Jerry Schwartz 58.57, 59.59 === 1:58.15

 

HEAT TWO ---

Austin Mudd 56.25, 54.76 === 1:51.01

Nathan Hendershot 55.54, 56.09 === 1:51.63

Jordan Gornall 55.78, 57.25 === 1:53.03

Jason Waterman 56.08, 57.26 === 1:53.33

Josh Roche 56.48, 57.04 === 1:53.52

Mike Fauser 56.71, 57.52 === 1:54.23

Connor Claflin 56.17, 58.32 === 1:54.48

Chris Hanson 56.98, 57.74 === 1:54.72

Henry Farley 57.19, 57.61 === 1:54.79

Tyler Wynn 56.52, 59.62 === 1:56.13

 

 

 

 

1600 Meter Run --- Finals

 

Chris Walden 62.85, 67.14, 62.40, 58.33 === 4:10.70

Jason Crist 62.80, 67.71, 63.11, 58.03 === 4:11.65

Drew Gambill 63.32, 67.23, 62.73, 59.21 === 4:12.48

Dan Porter 63.00, 67.72, 63.17, 59.32 === 4:13.19

Nolan Fife 62.67, 67.57, 62.46, 60.62 === 4:13.30

Scott Vicenzi 63.57, 67.49, 63.53, 59.20 === 4:13.77

Kent Garrett 63.12, 67.11, 63.65, 60.20 === 4:14.06

Tyler Wynn 62.92, 67.23, 64.12, 60.15 === 4:14.41

Javier Vazquez 62.64, 67.65, 63.97, 60.94 === 4:15.18

Josh Graham 63.51, 67.17, 64.28, 61.79 === 4:16.74

D.J. Taylor 62.27, 67.48, 63.42, 63.87 === 4:17.02

Jason Hoard 63.90, 67.35, 64.39, 63.99 === 4:19.61

 

 

BOYS 4x800 heat one

 

LaPorte leg 1 (1:58.66) ; leg 2 (1:59.00) ; leg 3 (1:59.61) ; leg 4 (2:00.12) === 7:57.38

Fort Wayne Northrup leg 1 (1:59.66) ; leg 2 (2:00.38) ; leg 3 (2:00.25) ; leg 4 (1:58.47) === 7:58.74

Brownsburg leg 1 (2:01.13) ; leg 2 (1:57.48) ; leg 3 (2:05.41) ; leg 4 (1:56.73) === 8:00.75

 

 

BOYS 4x800 heat two

 

Fort Wayne Snider leg 1 (1:56.65) ; leg 2 (1:58.06) ; leg 3 (1:57.77) ; leg 4 (1:54.42) === 7:46.89

Concord leg 1 (1:57.06) ; leg 2 (1:58.67) ; leg 3 (2:00.21) ; leg 4 (1:56.75) === 7:52.67

Westfield leg 1 (1:55.75) ; leg 2 (2:04.17) ; leg 3 (1:58.76) ; leg 4 (1:55.96) === 7:54.63

North Central (Indpls) leg 1 (1:56.74) ; leg 2 (2:01.56) ; leg 3 (2:01.16) ; leg 4 (1:56.23) === 7:55.67

Carmel leg 1 (1:58.67) ; leg 2 (1:56.87) ; leg 3 (2:01.85) ; leg 4 (1:59.28) === 7:56.66

Valparaiso leg 1 (2:01.13) ; leg 2 (1:58.09) ; leg 3 (2:00.99) ; leg 4 (1:59.30) === 7:59.49

Columbus North leg 1 (1:59.07) ; leg 2 (2:01.68) ; leg 3 (2:01.24) ; leg 4 (1:57.54) === 7:59.52

Center Grove leg 1 (2:02.80) ; leg 2 (1:57.43) ; leg 3 (2:04.50) ; leg 4 (2:04.45) === 8:09.16

Bloomington South leg 1 (2:00.25) ; leg 2 (2:02.37) ; leg 3 (2:05.69) ; leg 4 (2:07.16) === 8:15.46

 

 

BOYS 4x800 heat three

 

Ben Davis leg 1 (1:57.85) ; leg 2 (1:57.53) ; leg 3 (1:55.47) ; leg 4 (1:54.77) === 7:45.60

Lawrence Central leg 1 (1:55.94) ; leg 2 (1:57.98) ; leg 3 (1:59.46) ; leg 4 (1:55.95) === 7:49.32

South Bend Adams leg 1 (1:56.43) ; leg 2 (1:59.22) ; leg 3 (1:58.77) ; leg 4 (1:56.48) === 7:50.89

Pendleton Heights leg 1 (2:00.28) ; leg 2 (1:57.68) ; leg 3 (2:00.41) ; leg 4 (1:53.25) === 7:51.61

Chesterton leg 1 (1:58.12) ; leg 2 (1:56.75) ; leg 3 (1:58.16) ; leg 4 (1:59.89) === 7:52.90

Warren Central leg 1 (1:59.18) ; leg 2 (1:59.23) ; leg 3 (1:59.06) ; leg 4 (1:58.90) === 7:56.35

Lawrence North leg 1 (2:01.60) ; leg 2 (2:01.95) ; leg 3 (2:02.13) ; leg 4 (1:54.03) === 7:59.70

Brown County leg 1 (2:00.09) ; leg 2 (1:59.55) ; leg 3 (2:01.52) ; leg 4 (2:01.57) === 8:02.71

Franklin Central leg 1 (1:59.03) ; leg 2 (2:02.10) ; leg 3 (1:58.96) ; leg 4 (2:04.82) === 8:04.90